Trimování

Grifonek patří mezi hrubosrstá plemena s tvrdým chlupem. Během doby výměny srsti mu všechna srst vypadne, proto musíme přírodě pomoci vlastníma rukama. Trimovat je třeba nejméně dvakrát za rok, na jaře, aby se zbavil zimní srsti a koncem léta, aby znovu nasadil teplejší ochranný kožíšek.

Trimovat můžeme trimovacím nožem, pilkou na železo, nebo použít palec a ukazovák.

Nejlépe je začít na hřbetě, což je vlastně nejvhodnější místo pro zjištění vhodnosti času trimování, ale hlavně abychom se naučili dobře a správně trimovat. Napněte levou rukou kůži a pravou můžete otrhávat. Při trimování sevřete pevně mezi palec a ukazovák malé množství chlupů a vyškubněte.

Nejvhodnější postup práce:

Začněte na hřbetě (1), od nasazení ocásku

Pokračujte na boku hrudníku (2),(3), stehnech (4) zadních nohách (5). Otočte si psa zádí a otrimujte konečníkovou partii (6), ocas (7) a vnitřní části zadních nohou. Vše je možné udělat položením psa na záda. Vraťte se na přední část, otrimujte stehna a přední část nohou (8), (9).Tlapky, vpředu a vzadu, chloupky mezi prsty nejlépe opatrně vystřihat, rovněž tak ostřihat i vrchní chloupky do kulata
( nezapomeňte na kočičí tlapku) (10)

Temeno hlavy, čelo se trimuje od nosu a očí, na bocích od spojnice koutku oka se spodním nasazením
ucha - nahoru (tato linie musí být přesně dodržena) (11)

Uši po vnitřní a vnější straně, včetně okraje musí být otrhány velmi krátce (12)

Poté otrimujeme spodní stranu břicha, hrudník (13)

Při úpravě lícní partie, mimo dodržení linie oko-ucho, nesmíme zapomenout na oční koutky, které je nutno udržovat bez malých chloupků (rovněž na čelní straně u nosu), které bývají příčinou zánětů oka (14)

Nezapomeňte na vytvarování kníru a kruhovou úpravu vousů. Okolí pohlavních orgánů je lépe opatrně ostřihat, protože se jedná o příliš citlivá místa pro vyškubávání chloupků. Vnitřní stranu ucha je však lépe trimovat palcem a ukazovákem.

Legenda:

 

1. Hřbet 8. Hrudník
2. Bok – rameno 9. Hrudní končetina
3. Hrudník 10. Tlapky
4. Stehno 11. Hlava
5. Zadní nohy 12. Uši
6. Konečník – záď 13. Břicho,spodní část hrudníku
7. Ocas 14. Lícní partie

 

 Zdroj: http://grifonek.kx.cz


 
Stranky pro chovatele