Kupujeme štěně. Rozhodli jsme se pořídit si grifonka a potřebujeme poradit, kde možno zakoupit štěně.
Můžeme sledovat inzeráty, optat se na Plemenné knize, aby nám dali kontaktní adresu na poradce chovu,
nebo navštívíme výstavu a seznámíme se s chovateli přímo osobně.
Při koupi štěněte si můžeme v chovatelské stanici prohlédnout matku, seznámit se s rodokmenem matky i otce,
podívat se na štěňata. Odebírané štěně je čipované a musí mít očkovací průkaz.
Zjistíme, zda bylo očkované a řádně odčervené. Je dobré, vystaví-li nám chovatel kupní smlouvu, kde by mělo být uvedené jméno štěněte, číslo čipu a varieta grifonka, kterého kupujeme. Nesmíme zapomenout na uvedení ceny a způsob placení. Nutno uvést i vady, o kterých chovatel ví. Od chovatele musíme být informováni o krmení štěněte a měli bychom si odvést vzorky krmiva, aby přechod na stravu kterou chceme použít byl pozvolný. Se štěnětem co nejdříve navštívíme svého veterináře a dohodneme se s ním na dalším očkování a odčervení psa. Jakmile obdržíme průkaz původu, je nutno zkontrolovat, jestli souhlasí číslo čipu našeho psa s PP, (možnost přečíst číslo čipu čtečkou na veterině) jestli je průkaz podepsán chovatelem. Sami si pak vyplníme rubriku majitele a podepíšeme, tím se stává PP platným.
Máme zájem se nejen zúčastnit výstav, ale i uchovnit našeho psa či fenu.
Od malička ho přivykáme, aby ukázal zuby, aby uměl stát v klidu na stole, nechal se prohlédnout, aby pěkně nám chodil i na vodítku.
Uchovnění – stručný návod
Máme-li fenu a chceme chovat grifonky a nevlastníme ještě žádnou chovatelskou stanici, pak je třeba o ni požádat. Přesný návod naleznete na stránkách ČMKU (www.cmku.cz). Tiskopis Žádost o mezinárodně chráněný název chovatelské stanice můžete nalézt v sekci "Dokumenty - Formuláře". Řádně vyplněný jej zašlete na ČMKU, Maškova 3, 182 53 Praha 8 - Kobylisy. Uvádí se 6 názvů proto, že mnohé mohou být již uděleny. Název chovatelské stanice je mezinárodní, proto jeho název musí být prověřen nejen u nás, ale i v Belgii, kde sídlí FCI (mezinárodní kynologická organizace). O chovatelskou stanici je vhodné požádat s předstihem před uchovněním, protože musíme počítat s tím, že vybavení trvá nejméně 3 měsíce.
Pokud si chcete zkontrolovat, zda již vámi navrhovaný název neexistuje, můžete tak učinit na www.cmku.cz (v ČR) nebo na www.fci.be (celosvětově).
Proto aby náš grifonek mohl být zařazen do chovu (uchovněn), musíte splnit tyto podmínky:
a) čistokrevnost doložená průkazem původu, vydaným plemennou knihou, uznávanou FCI,
b) pes může být chovný ve věku 14 měsíců, fena ve věku 18 měsíců.
c) pes/fena musí být ohodnocen nejméně na třech výstavách se zadává titul CAC s oceněním minimálně 3 x velmi dobrá. Alespoň jedno ocenění musí být získáno z výstavy pořádané KCHGB.
d) pes/fena musí mít spočítané řezáky a to buď od veterinárního lékaře, rozhodčího nebo PCH. Výsledek musí být zapsán do protokolu o počtu řezáků.
e) pes/fena musí mít vyhodnocení luxace pately (čéšky). Do chovu se uznává nejhorší známka LP 2/2, vyšetření luxace pately musí být od uznaného specialisty uvedeného v seznamu Veterinární komory.
f) pes/fena nesmí vykazovat vady uvedené ve standardu jako vady vylučující.
g) pes / fena musí mít vytvořen genetický DNA profil.
Po absolvování všech těchto podmínek zašle majitel psa/feny poradci chovu tyto podklady
- Originál průkaz původu
- Kopii průkazu původu
- Kopie tří výstavních posudků
- Potvrzení o úhradě poplatku za vyřízení chovnosti jedince ve prospěch KCHGB
- Protokol o vyšetření luxace pately
- Protokol o počtu řezáků.
- Protokol DNA profilu.
Poradce chovu po zkontrolování dokladů včetně členství v KCHGB zaregistruje chovného psa/fenu do klubové chovné kartotéky a pošle originál PP na Plemennou knihu k přeregistraci a Plemenná kniha vrací průkaz původu majiteli psa/feny.
Rozhodli jsme se chovat, máme chovnou fenu a hledáme vhodného partnera. Buď se poohlédneme na výstavách a sami si vybereme, nebo požádáme o pomoc poradce chovu. Pes by měl být vybrán tak, aby nebyl blízký příbuzný feny a nevykazoval stejné vady s fenou.
Vybrali jsme si pejska a teď je nutno se domluvit s jeho majitelem, zda souhlasí s krytím, zda v době kdy hodláme přijet bude doma a nezapomeneme se zeptat na podmínky krytí (cena). Rovněž je dobře dohodnout do které doby od narození štěňat je tato částka splatná. Platíme-li dopředu a fena nezabřezne, pak máme nárok ještě na jedno krytí, nezabřezne-li fena ani tehdy, částka propadá ve prospěch majitele psa.
Případné další informace dodá a doplní poradce chovu.
Porod
Jestli jsme moc zvědaví, zda fena skutečně zabřezla, můžeme se domluvit s veterinárním lékařem a po čtvrtém týdnu od krytí navštívit ultrazvuk. Ovšem, neznamená to, že vždy je tento údaj směrodatný. V prvém měsíci fenku nemusíme nijak mimořádně šetřit, může chodit na cvičiště, běhat agility a vše na co je zvyklá. Až druhý měsíc se snažíme, abychom ji nepřetěžovali, ale vydatné procházky jsou pouze k užitku feny. Rovněž fenku krmíme v menších dávkách a častěji a kvalitně. Doporučuji fenu nepřejídat a nedávat žádné sladkosti. Velká štěňata ztěžují porod a stalo se, že se i udusila.
Upozorníme našeho veterinárního lékaře, že očekáváme porod a doma si dobře poznačíme telefon na ordinaci a privát veterináře. Jestli jsme začátečníci a nemáme po ruce zkušenějšího chovatele, pak doporučuji knihu doc. Zdeňka Procházky Chov psů, kde se dočteme, co vše připravit a nachystat k porodu.
Hlavně si připravme porodní bednu, nebo prostor v kterém chceme aby fena rodila a zvykejme fenečku na místečko. Nezapomeňme, že štěňata čerstvě narozena potřebují teplo.
Fenka grifonka většinou při porodu potřebuje naší pomoc, ale jsou i případy, kdy šťastně porodila sama, v noci bez pomoci chovatele, který se ráno mohl již radovat z miminek. Ale v žádném případě nespoléhejme, že si fena sama poradí. Někdy potřebuje štěňátko vytáhnout, jindy sice štěně fenka porodí, ale nedokáže ho vyndat z plodového obalu a překousnout pupeční šňůru. Grifonek často kvůli předkusu toto sám nedokáže. Proto je dobře, když fenku hlídáme již od 58 dne od krytí, ale jsou výjimečné případy, kdy fena rodila i 56 dokonce 55 den.
Mnohé feny sice upozorní na blížící se porod, jsou neklidné, hrabou, schovávají se, nežerou, ale není to vždy pravidlem. Feny grifonků často se neřídí těmito pravidly a jsou připraveny k porodu velice rychle, že nestačíme si nic nachystat nebo zatelefonovat veterináři. Proto je dobře vše mít týden dopředu připravené a čekat jen na hodinu H.
Štěňata grifonků jsou poměrně velká, takže i tím jsou porody složitější a mnohdy mohou končit i císařským řezem.
Šťastně jsme porodili štěně a co dál.
Nejlépe dětskou odsávačkou, odsajeme z nosu i z tlamičky plodovou vodu a přesvědčíme se, jestli nemá štěně rozštěp patra.
Opatrně i prohmatáme hlavičku, zda zde není fontanela. (vazivová destička mezi lebečními kostmi) Otevřená fontanela u štěňat je různě veliká, pohybuje se v rozmezí od 0,1-1 cm. Během vývinu fontanela sroste a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. (autosomální recesivní dědičnost)
Prohlédneme podrobně štěně, jestli nemá nějakou viditelnou vadu, zvážíme ho. Protože grifonci trpí na vlčí drápy/paspárky, prohlédneme si podrobně zadní nožičky, jestli tam není o prstíček více. Ten se musí odstranit, nejlépe do tří dnů po narození. Při prohlídce štěněte zjistíme, zda nemá bílý flek na hrudi. Všechny závady si poznačíme.
Doma můžeme mít nachystané i psí mléko, protože někdy je třeba zastoupit psí maminku a pomoci štěňata přikrmit.
Jestli jsou mimina spokojena, spinkají a papají a hlavně jsou potichu, je vše v pořádku, pokud ale piští, něco není v pořádku a je třeba zjistit co jim chybí, je-li jim zima, mají hlad atd. Jestli se fena odmítne o štěňata starat, nezapomeňte, že nestačí štěňata krmit každou třetí hodinu ve dne v noci, ale též čistit, protože se neumí sama vyměšovat.
Jestli jsme vše v pohodě zvládli, zavoláme majiteli psa a informujeme ho o narození štěňat. Dále vyplníme hlášení vrhu a zašleme ho do 7 dnů od narození štěňat PCH.
Ve věku 3-4 týdnů věku štěňat vyplníme žádanku o zápisová čísla, kde uvedeme jména štěňat a to v abecedním pořadí prvně pejsky, potom feny. kterou jsme si stáhli na webu
KCHGB - zašleme na PK ČMKU, M. Truksová, Maškova 3, 182 53 Praha 8 - Kobylisy.
PK ČMKU nám pošle přidělená zápisová čísla, se vzorem průkazu původu prvního štěněte e mailem.
Tento dokument vezmeme při čipování štěňat sebou, aby ho vet. lékař potvrdil.
Ve čtvrtém, respektive v pátém týdnu bychom měli již poznat, zda máme brabantíky nebo grifonky bruselské či belgické.
Cca v sedmém týdnu, kdy jsou již štěňátka povyrostla celý vrh očipujeme. Vše ihned kontrolujte, aby nedošlo k záměně štěňat. Nezapomeneme nechat žádanku o zápisová čísla podepsat a orazítkovat veterinárním lékařem.
Vyplníme přihlášku k zápisu štěňat a současně s potvrzenou žádankou o zápisová čísla, s nalepenými čárovýmí kódy u každého štěňete, zašleme co nejdříve poradci chovu. Ten vše zpracuje a odesílá na PK ČMKU, která nám vystaví Průkazy původu a zašle nám je doporučeně domů.
Štěňátka máme očipovaná, připravená k odběru.
Prosíme všechny chovatele aby nezapomněli přiložit k žádance o Zápis štěňat do plemenné knihy, kopii dokladu o zaplacení za každé odchované štěně 150,- Kč.
V případě, že nebude toto doloženo, PCH nezpracuje žádanku . Žádanka bude zpracována a odeslána na PK až po platbě.
Upozorňujeme na to také proto, že vystavení PP na štěňata z PK má značné prodlevy a je zbytečné toto ještě prodlužovat.
V případě, že chceme štěně poslat do ciziny, potřebujeme export pedigree .
Pokud to víme včas, ještě před vystavením průkazu původu, připíšeme požadavek do žádosti ke konkrétnímu štěněti. Pokud již byl PP vystaven Plemennou knihou, pošleme ho i s adresou nabyvatele štěněte na Plemennou knihu, potvrzený průkaz se nám vrátí na dobírku.
Pozor
Od r.2004 smí mít fena štěňata 1x v kalendářním roce. Fena smí být naposledy kryta v den dosažení osmi let. Ve výjimečném případě smíme fenu krýt ještě jednou později, je ale nutné mít schválení poradce chovu a veterinárního lékaře, který po prohlídce feny dá k tomuto svolení. Pes může krýt neomezeně.
Povinnost chovatele a majitele krycího psa
Vést Knihu odchovů a Knihu krytí. Na požádání ji předložit poradci chovu
V čem chybujeme a co poradce nemůže za vás doplnit:
Podpisy na krycím listě, podpis na přihlášce k zápisu štěňat, zaslání přihlášky štěňat.
Podpis a razítko veterinárního lékaře na žádance o tetovací (zápisní) čísla.
Uvedení barvy a struktury srsti štěněte v přihlášce k zápisu štěňat.
Zasílání kopie dokladů o zaplacení.
Zpracovala Lada Bertrandová, doplnila Marie Velenová (poradce chovu), Kamila Nevšímalová(poradce chovu)
Chovní psi - mezinárodní značení grifonků
Mnozí z nás máme zahraniční rodokmeny nebo se setkáváme s mezinárodním značením grifonků, ať již číselným nebo ve zkratce.
Označení grifonků však přibylo, a to o tzv. mix, tj. grifonky, kteří jsou červeno-černí (ročenka Holanďanů).
Nedávno jsme sice číselné označení zveřejnili ve Zpravodaji, ale pro větší přehlednost uveřejňujeme tato označení, často uváděná na internetu, znovu.
Jsou srozumitelná nejen pro nás ale i pro zahraniční majitele grifonků.
1 - Griffon belge black rought |
Grifonek belgický cerný, hrubosrstý | |
2 - Petit brabancon black smooth |
Brabantík cerný, hladkosrstý | |
3 - Griffon bruxellois red rough |
Grifonek bruselský hrubosrstý | |
4 - Petit brabancon red smooth |
Brabantík cervený, hladkosrstý | |
5 - Griffon belge black and tan rough |
Grifonek belgický black and tan | |
6 - Petit brabancon black and tan smooth |
Brabantík black and tan hladkosrstý | |
7 - Griffon belge red-black mixed rough |
Grifonek belgický cerveno-cerný hrubosrstý | |
8 - Petit brabancon red-black mixed smooth |